Kapcsolat | Impresszum | Adatvédelem | Addlink | Partnerek e-mail:

Bundesliga, Német Labdarúgás

Bundesliga történelem

A német labdarúgás legmagasabb színvonalú bajnokságának a neve Bundesliga. A többi európai országhoz képest elég későn, csak 1963-ban alakult ki a nemzeti bajnokság. Az azóta eltelt időben rengeteg strukturális és szervezésbeli változáson esett át. A Bundesliga két

Bundesliga, Salátás tál
osztályra oszlik: az elsőosztályra (First Bundesliga) és a másodosztályra (2. Bundesliga, Zweite Liga). A másodosztály csak 1974 óta létezik. Természetesen további kisebb egységekre oszlik a német labdarúgás, összesen 12 bajnokság van a Bundesligától a Kreisliga C-ig. A csapatok száma többször is változott az első osztályban: 1963-65-ig tizenhat csapat, az 1991/92-es szezonban húsz, azóta pedig tizennyolc csapat küzd az európai kupahelyezésért, vagy éppen a bennmaradásért. 1992 óta a Bundesliga 1 utolsó három helyezettje esik le a Bundesliga 2-be, és az első három csapat jut fel az élvonalba a másodosztályból. Az első és második helyezett a BL

csoportkörébe jut, míg a bajnokság harmadik helyén végzett csapata a harmadik selejtezőkörbe kerül. Az UEFA Kupában indulhat a negyedik és ötödik helyezett, míg az Intertotó kupában várnak megmérettetések a szezon hatodik helyezettjére.

Nézzünk néhány érdekességet a Bundesliga történelméből! A legtöbb mérkőzést Karl-Heinz Körbel játszotta (602). A német labdarúgás történetében a legtöbb gólt Gerd Müller szerezte, 365-öt, meccsenkénti 0,85-ös gólátlaggal. A legidősebb játékos Klaus Fichtel, ő 43 évesen

Gerd Müller, a német legenda
lépett pályára. Az eddigi legfiatalabb játékos 16 évesen és 335 naposan játszhatta első német meccsét. A legtöbb bűntetőt Manfred Kaltz értékesítette, 53-at. Mellesleg az ő nevéhez fűződik a legtöbb öngól is (6). A legrosszabb valaha volt Bundesliga csapat a Tasmania 1900 Berlin, mely rengeteg negatív statisztikával rendelkezik. A leggyorsabb gólt Giovane Elber szerezte a Bayern München színeiben a meccs 11. másodpercében. A Bundesliga eddigi fennállása alatt 43 különböző klubcsapat nyerte meg a salátástálat (így nevezik a bajnoknak járó trófeát). Legtöbbször az FC Bayern München (21), a Dynamo Berlin (10) és az FC Nürnberg (9). A német nemzeti válogatott 1908 óta létezik és a történetük során többnyire az legjobbak között tartották számon őket. A FIFA

ranglistáján az eddigi legjobb helyezésüket 1993 augusztusában érték el, ekkor az első helyen álltak. A legrosszabb helyezésük pedig a 23. volt 2006 márciusában. Legelső meccsükön 1908. április 5-én Bázelben kikaptak a svájciaktól 5-3-ra. Legnagyobb gólkülönbséggel az oroszok ellen nyertek 16-0-ra, míg legsúlyosabb vereségüket 1909-ben szenvedték el az angol amatőr csapattól (9-0). Háromszoros világbajnokok (1954, 1974, 1990) és szintén háromszoros európa-bajnokok (1972, 1980, 1996). 2005-ben a Konföderációs Kupán a harmadik helyen végeztek. A német történelem híres válogatott játékosai Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Andreas Köpke, Matthias Sammer, Rudi Völler és Oliver Kahn. A Bayern München legendás kapusa a válogatottságtól a 2006-os világbajnokság után vonult vissza.